فصد خون غرب تهران
برزگران
خشکشویی
تصفیه آب
ابزار رویان>

انتخاب صفحه

فصد خون شمال تهران

عید غدیر خم

 داستان غدیر خم :

سال دهم هجرت ، روز هجدهم ذی الحجه بود و پیامبر از آخرین سفر حج خود باز می گشت ، گروه انبوهی كه تعدادشان را تا صد و بیست هزار رقم زده اند او را بدرقه می كردند تا این كه به پهنه بی آبی به نام غدیر خم رسیدند .

نیم روز هیجدهم ذی الحجه بود كه ناگهان پیك وحی بر رسول خدا صلی الله علیه و آله نازل شد و از جانب خدا پیام آورده كه: «ای رسول آنچه از جانب پروردگارت بر تو نازل شده به گوش مردم برسان و اگر چنین نكنی رسالت او را ابلاغ نكرده ای و خداوند تو را از گزند مردمان حفظ خواهد كرد» پیامبر دستور توقف دادند و همگان در آن بیابان بی آب و در زیر آفتاب سوزان صحرا فرود آمدند و منبری از جهاز شتران برای پیامبر ساختند و رسول خدا بر فراز آن رفته و روی به مردم كردند. پیامبر ابتدا خدای را سپاس فرموده و از بدیهای نفس اماره به او پناه جست و فرمود :

ای مردم بزودی من از میان شما رخت بر می بندم ، آنگاه می افزاید چه كسی بر مومنین در ارزیابی مصلحت ها و شناخت و تصرف در امور سزاوارتر است ؟

همه یك سخن می گویند : خدا و پیامبر داناترند .

رسول گرامی می فرماید:

آیا من به شما از خودتان اولی و سزاوارتر نیستم ؟

و همگان یك صدا جواب می دهند : كه چرا چنین است .

آنگاه فرمود :

من دو چیز گرانبها در میان شما می گذارم یكی ثقل اكبر كه كتاب خداست و دیگری ثقل اصغر كه اهل بیت من هستند . مردم، بر آنان پیشی نگیرید و از آنان عقب نمانید .

آنگاه دست علی (ع) را در دست گرفت و آن قدر بالا برد كه همگان او را در كنار رسول خدا دیدند و شناختند. سپس فرمود :

خداوند مولای من و من مولای مؤمنان هستم و بر آنها از خودشان سزاوارترم. ای مردم هر كس كه من مولا و رهبر اویم این علی هم مولا و رهبر اوست .

و این جمله را سه بار تكرار كرد و چنین ادامه داد :

پروردگارا، دوستان علی را دوست بدار و دشمنان او را خوار. خدایا علی را محور حق قرار ده .
لازم است حاضران این خبر را به غایبان برسانند.

هنوز اجتماع به حال خود باقی بود كه دوباره آهنگ روح بخش وحی گوش جان محمد صلی الله علیه و آله را نواخت كه : «امروز دینتان را برایتان كامل نمودم و نعمت خود را بر شما به پایان رساندم و اسلام را به عنوان دین برایتان پسندیدم» و بدین سان علی (ع) از جانب خداوند برای جانشینی پیامبر (ص) برگزیده شد .

عیدِ غدیر بزرگترین عید مسلمانان شیعه است که به نام عیدالله الاکبر نیز معروف است .  است که برای جانشینی صریح علی بن ابی طالب در مقام امامت پس از محمد پیامبر مسلمانان جشن گرفته می‌شود .

به اعتقاد شیعیان بر طبق خطبه محمد در غدیر خم علی را بعد از خود با حدیث عربی : “ مَن کُنتُ مولاه فَهذا علیّ مولاه أللهم والِ من والاه و عادِ من عاداه ” جانشینی ایشان را برای تمامی مسلمانان اعلام و تمام کرد .

به اعتقاد شیعیان آیه سوم سوره مائده در روز عید غدیر نازل شده‌ است که آمده “ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی ” شیعیان نیز بر طبق یک سنت دیرینه ، عید غدیر خم را در مساجد ، تکایا و هیئت‌های مذهبی همانند عید فطر ، عید قربان و دیگر اعیاد مسلمانان جشن می‌گیرند .  

درباره نویسنده

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 4 =