فصد خون غرب تهران
برزگران
خشکشویی
تصفیه آب
ابزار رویان>

انتخاب صفحه

فصد خون شمال تهران

عید قربان

عید قربان یا عید الأضحی  از عیدهای بزرگ مسلمانان است . بنابر روایات اسلامی ، خداوند در این روز ابراهیم خلیل الله را مورد امتحانی سخت مبنی بر قربانی کردن پسرش اسماعیل قرار داد ، به ابراهیم خلیل فرمان داد تا فرزندش اسماعیل را قربانی کند . او اسماعیل را به قربانگاه برد ولی جبرئیل همراه با «قوچی» نازل شد و ابراهیم قوچ را به جای اسماعیل قربانی کرد .

سنّت قربانی در روز عید قربان در سرزمین منا به یاد آن رخداد است . مسلمانانی که برای حج ، به زیارت خانه خدا می‌روند ، طبق شروطی وظیفه دارند در منا قربانی کنند نام دیگر این عید ، عید خون  نیز می باشد .

 

عید قربان

عید قربان

 

عبادت در شب و روز عید قربان بسیار سفارش شده و احیای شب عید قربان به دعا ، نماز و نیایش فضلیت فراوانی دارد . در روز عید قربان اعمالی مانند غسل ، نماز عید قربان ، قربانی کردن، زیارت امام حسین(ع) و خواندن دعای ندبه ، مستحب است . روزه گرفتن در عید قربان مانند عید فطر بر اساس منابع دینی حرام است.

 عید اضحی نیز می‌گویند و وجه تسمیه آن چنین است : اضحی جمع است از ماده (ضحی) که به معنای ارتفاع روز و امتداد نور آفتاب می‌باشد و هنگامی که خورشید بالا می آید (قبل از ظهر) و آن موقع را ضحی گویند، چنان‌که در قرآن کریم آمده است: والشمس و ضحیها (قسم به خورشید و چاشتگاه آن) . و چون حجاج موقع بالا آمدن آفتاب قربانی می‌کنند و قربانی را اضحیه یا ضحیه گویند ، بدین سبب روز دهم ذی‌الحجه را که قبل از ظهر آن ، عمل قربانی انجام می‌شود، عید اضحی نیز گفته‌اند.

تاریخ قربانی بسیار قدیم است و از زمان حضرت آدم ابوالبشر(ع) معمول بوده و در ادیان گذشته نیز جزو مقررات دینی به شمار می‌آمد .

عید قربان در کشورهای اسلامی ، تعطیل رسمی است و مسلمانان در این روز جشن می‌گیرند .

عید قربان سال ۹۸ :

دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ 

۱۲ آگوست ۲۰۱۹

۱۰ ذی الحجه ۱۴۴۰

درباره نویسنده

بازتاب

  1. عید غدیر خم - مقتدر مظلوم - […] را در مساجد ، تکایا و هیئت‌های مذهبی همانند عید فطر ، عید قربان و دیگر اعیاد مسلمانان جشن…

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 14 =